Kató Gyöngyi pedagógus összeállítása:
Mi még tanultunk Kantról, a német filozófusról, az idealizmus atyjáról. Az ő híres meghatározása szerint szép az, ami érdek nélkül tetszik. Ez azt jelenti, hogy akkor szép valami, ha anélkül tetszik nekünk, hogy létezésének bármiféle haszna lenne a számunkra. Na jó, de ez a kijelentés lassan 300 éve hangzott el. Mi a helyzet napjainkban? A 21. század közösségi hálóinak útvesztőjében a szép szónak bizony súlya van. Megannyi hozzászólásban látjuk: de szép vagy! Igazán csini… helyes… stb. Nap, mint nap osztunk meg előnyös, retusált képeket. De tényleg ilyenek vagyunk?
A szépség fogalma valószínűleg mindenki számára mást jelent. Szerencsére sokan nem ragadnak le a külsőségeknél, és egyetértenek abban, a mára már közhellyé vált szállóigében, hogy a szépség belülről fakad. Hiszen egy mosoly vagy a tiszta tekintetből áradó ragyogás bárkit gyönyörűvé varázsol. De nem lehet kikerülni az első benyomást, ami a külső adottságok meghatározó szerepét támasztja alá. Bár a szépség sokféle lehet, és adott egyénnél is változhat az, hogy éppen aznap milyennek látjuk, vannak általánosan megfigyelhető szabályszerűségek abban, hogy mit látunk szépnek, és az emberek hajlamosak a szép külső megjelenéshez egyéb pozitív tulajdonságokat is kapcsolni. A „szépnek lenni” elvárása annyira része lett az életünknek, hogy észre sem vesszük, milyen alattomosan befolyásolja, hogyan érezzük magunkat a bőrünkben, és mit gondolunk saját magunkról. Nem alszol eleget? Karikás a szemed? Megjelentek az első ráncok? Pattanásos vagy? Megereszkedett a feneked? Visszereid vannak? Kicsit több a háj, mint kellene? Nem volt időd hajat mosni? Nincs egy rendes göncöd? Ugye, nem kövérít ez a ruha? Megint nem mentem el futni, el fogok hízni... és a többi, és a többi. Hiába hirdetjük, hogy a belső értékek fontosak meg a kisugárzás, azért ha fontos megbeszélésünk lesz, vagy valakinek tetszeni szeretnénk, mégis gondosan és alaposan felkészítjük a testünket, mert tudjuk, hogy csak azután lesz érdekes, amit mondunk, ha már „eladtuk a csomagolást".
Egyszerűen muszáj szépnek lenni… Muszáj? Ezt hirdetik az újságok, a magazinok, a média teljessége. Egyszerre van jelen az üzenetekben a „fogadd el magadat olyannak, amilyen vagy”, és az „így lehetsz tökéletes öt perc alatt”. Persze senkinek nem szabad rosszul éreznie magát amiatt, ha fontos a kinézete, és törődik a külsejével. Csak akkor van baj, ha nem a saját, egyéni vágyainkban, lehetőségeinkben gondolkodunk, hanem abban, amit mások várnak el tőlünk.
A gyerekeknek (családonként persze eltérő módon) már nyolc-kilencévesen is van elgondolásuk a szépségről. Ez nagyban függ attól, hogy a szüleik mennyire vannak jóban saját magukkal, a testükkel, a külsejükkel, mennyire fontos számukra a divat, milyen médiumokat fogyasztanak, és milyen megjegyzéseket tesznek a környezetükben élőkre („az mennyire elhízott, ez milyen rosszul néz ki, biztosan valami baja van vagy beteg...” stb.) A gyerekek ezeket a mintákat óhatatlanul követik, és ezzel a tudással értelmezik a „ki a szép” kérdését. De még nem tudatosak. Ebben a korban sokkal fontosabb tényezők a pozitív énkép, egészséges testkép, elfogadás, tolerancia…, s mégis, már a gyerekeknél is összehasonlítási alapot jelent a szépség. Szomorúságot vagy elégedetlenséget okozhat, ha valaki nem érzi magát elég szépnek. Ez felnőttkorban csak fokozódik.
Gondoltátok volna? Amerikai kutatók kimutatták, hogy a jól kinéző diákok magasabb osztályzatot kapnak a tanáraiktól, mint a hétköznapi megjelenéssel bíró társaik. Sőt! A szépség arra is befolyással van, hogy ki, mennyit keres. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok az emberek, akik kevésbé vonzóak, 5-10 százalékkal kevesebbet keresnek az átlagosoknál, és 8-10 %-kal kevesebbet a jó kinézetűeknél.
Egy szép kép, egy szép kert, egy gyönyörű táj, egy szép arc… Van, ami szinte mindenki számára szép, de van, amit csak Te látsz szépnek, talán senki más a környezetedben. Hogy mi a szép, arról lehet vitatkozni, csak nem érdemes. Kérdezz meg egy vak embert, hogy mit is jelent a szépség, és egészen más nézőpontot ismerhetsz meg, mint amivel eddig találkoztál. Mindenki lehet szép, nem kell hozzá sok. Elég egy frizuraváltás, vagy az öltözködés átalakítása, de a legtöbbször még erre sincs szükség. Csak egy őszinte mosoly az arcodon, és a tudat, hogy szép vagy. Nem mindenkinek, de pont azoknak az embereknek, akiknek fontos vagy, és akik hozzád hasonló értékrendet képviselnek.
Ha elhatározod, hogy változtatsz, akkor képes is leszel rá. Kezdd pl. a testtartásoddal. Meg fogsz lepődni, mennyit számít a közérzeted, a magabiztosságod, és a belső szépséged kifejezése szempontjából. Aztán szép fokozatosan, ha már nem görcsölsz mások véleménye miatt, hanem próbálsz értékesebb emberré válni és jól érzed magad önmagad és mások társaságában is, akkor szépséget fogsz sugározni. Ahogy Oscar Wilde fogalmazott: „Légy önmagad; mindenki más már foglalt.”
Én pedig ezt azzal egészítem ki, hogy keresd a valódi értékeidet, fejlődj, és ne állj be a sorba! Ettől leszel igazán értékes és szép!